Veškeré blbosti zde spatřené jsou v duševním vlastnictví autorky. Za neoprávněné přivlastnění čehokoli vás stihne herpes a později si vás najde tlupa cvičených opic. Mají nabité banány.

pátek 21. srpna 2015

ICELAND

Už dlouho nebloguju a nechci to znovu omílat nebo vysvětlovat proč. Nic není nudnější než ohraná deska a já se už nechci opakovat. Prostě z více důvodů.
Jedním z důvodů je ale cestování. Když to jde, snažím se zmizet, na "dovolený" ale často pracuju, na další vysedávání u počítače u blogu proto není čas.
V červnu mě to například zaválo na Island. Tady jsem teda nepracovala, po dlouhý době to teda byla opravdu dovolená.

Je to vážně fascinující místo, ovšem jak si můžete všimnout, teplo fakt nebylo. Byla to jedna z nejnáročnějších dovolených, i přes půjčené auto, které nás dopravovalo co nejblíž všem atrakcím, kterých ale bylo každý den hodně.
Pár faktů o Islandu:
Po krizi 2008 padla islandská koruna, proto tu pro nás není tak draho jako v ostatních skandinávských zemích. Není nutné tu přežívat na čínskejch polívkách přivezených z ČR. Energy/čoko a jiný sladký tyčinky si doma ale radši nakupte, rychlou energii do svalů budete potřebovat. Celkově je tu samozřejmě vyšší cenová hladina u všeho než u nás, ale kde ne. 
Pokud budete kupovat jídlo ve dvou nejlevnějších řetězcích (první má logo korunu a druhý vypasanýho vepře, takže lehko k poznání), za jídlo tolik neutratíte. Pečivo bude celkově dražší než u nás (cca 3x), ultralevný jsou ale naopak fazole v konzervě (v přepočtu jedna asi za 13 korun a ohřátá byla výborná). A stydět se nemusíte, nakupujou tam i místní.
Alkohol nad 2 procenta je jen ve specializovaném obchodě Vinbudin. Není jich moc a vychytat otevírací dobu bylo pro nás složitý (kdo by taky hlídal hodiny, když je furt světlo), povedlo se nám to až 4. den. Alkohol je tu podle očekávání pěkně mastnej, výběr značek velký, našli jsme i českej Budvar.
Co se vyplatí si koupit: 
Na islandu mají vážně krásné vlněné svetry všech tvarů, až mě to překvapilo, čekala jsem jen pár vzorů a univerzální starej střih, ale měli i fakt nádherný ponča s kožešinovými límci. Tenhle konkrétní model by mě ale vyšel asi na 16 tisíc, takže jsem si musela nechat zajít chuť. Zcela v peněžních možnostech každého jsou ale další doplňky z vlny jako jsou čepice a rukavice. Mám oboje, přivezla jsem si čelenku a rukavice.
Z jídla určitě ochutnejte a kupte sušené ryby, vůbec nevím, jestli se tady dají sehnat. Kromě rybiček jsem si dovezla ještě marmeládu, kaviár, nějaký borůvkový pití a pár těch jejich slabejch i silnejch piv.
Pokud ve velké většině obchodů nakoupíte nad určitou částku, máte nárok na vrácení daně (15 %), to se řeší při zpáteční cestě na letišti, částka se může měnit, vysvětlí vám to ochotně prodavači v obchodech.
Random tipy:
Mějte s sebou hodně teplejch a nepromokavejch/neprofukatelnejch věcí, moc sice nepršelo, každopádně vstávání do přibližně 5 stupňů s větrem, kdy je pocitová teplota někde okolo nuly, spíš pod ní, není nic moc. Především když se během dne už kolikrát moc nezvedne a ještě máte v hlavě myšlenky, jak je doma zrovna 30 stupňů.
Auto si půjčte až v Keflavíku a ne na letišti, bude to mnohem levnější.
Je dost možný, že narazíte na spoustu Čechů, asi je Island nějak neodolatelně láká, i v obchodě nás dokonce dvakrát obsluhovala Češka.
Do země se nesmí dovážet maso, ani zavařený salámy a klobásy, ale zkusit to můžete, nám nic nevzali.
Bacha na foťáky! Nikdo mě na to neupozornil a moje zrcadlovka tam jaksi zařvala. Pokud nejste fakt závislák na focení, vemte si sebou nějakej malej kompakt, kterýmu neublíží vítr, zima a prach.
A pokud pojedete v létě, neberte si baterku (jako jedna expertka z naší výpravy, která si jí i přes upozornění vzala). Fakt není ani na minutu tma. Drahocený místo v bagáži využijte líp.

Jinak to byl můj totálně nejvíc unfashion trip, aspoň podle mojí blahý paměti. Heslo bylo Udržuj teplo.

Chystáte se? Byli jste?
Snad jsem vás teď moc nevyplašila. :D

More photos on instagram.

Žádné komentáře:

Okomentovat

czech/slovak/english/french/spanish...any indo-european language....thanx for opinion